reklama

GNU/HURD

GNU/HURD - operačný systém budúcnosti (?)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Poviete si, čo nám ide tento človek rozprávať o systéme budúcnosti, keď je tu MS Windows Vista, prípadne GNU/Linux, Free/Net/OpenBSD, zabudnuté OS/2. Môže ma niečo ešte prekvapiť? Dúfam, že áno a aj to skúsim.

Obrázok blogu


Projekt HURD vznikol ako náhrada UNIXového kernelu (jadra) v čase, keď sa R.M. Stallman začal zaoberať myšlienkou otvoreného operačného systému. V jeho nadácii FSF (Free Software Foundation) začali písať všetok softvér, ktorý je potrebný k behu operačného systému na počítači. V tomto prípade sa nejedná o grafické prostredia, prehliadače súborov a podobne, ale len o najzákladnejšiu vývavu, čiže príkazy na presúvanie, kopírovanie, mazanie, prácu s adresármi a podobne (cp, mv, mkdir, rm, cat, more, ...). Toto sa mu aj darilo, ale chýbal ústredný článok, ktorým bolo jadro. Komerčný úspech snaženia vtedy (rok 1991) zachránilo jadro nazvané Linux, ktoré v spojení s GNU aplikáciami a SW tretích strán (aj keď to je čudné takto nazvať, pretože to vačšinou nie sú firmy, ale nadácie či jednotlivci) tvorilo distribúciu "Linuxu" tak, ako ju poznáme dnes. Teda nejako nazvanú (Debian , Slackware , Fedora , SuSe, ...), trochu upravenú tak, ako to nemá "konkurencia" a vydanú ako CD s inštalátorom. To je však ale iný príbeh, iste zaujímavý, ale o ňom inokedy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stallmanov tým sa však nevzdal a pokračoval vo vývoji vlastného jadra. A treba povedať, že sa vybral ťažšou cestou, ktorá dnes určite nie je u konca. Náročnosť vývoja však predpovedá úspech pozdejšie, keď budú dokončené hlavné prvky. A dovolia Vám používať veci, o akých teraz môžete len snívať. Najkrajším príkladom, ktorý ukazuje silu modulárneho mikrokernelu (podrobnosti schválne nejdem písať, kto chce (a je schopný im porozumieť), ten si ich nájde, chcel som článok zorzumiteľný širokej verejnosti) je mount ftp. Aby som vysvetlil, čo je čo. Je to možnosť mať pripojený FTP server ako keby bol na lokálnom disku. Poviete si, aká je mi to len novinka, veď vo Windows mám zdieľané disky, sieťové disky a podobne. Lenže zdieľaný disk nie je to isté ako FTP. Pri zdieľaných diskoch je potrebná súčinnosť oboch strán, pričom v tomto prípade admin ftp servera ani nevie, že niečo také používate. Druhou vecou je, že ak chcete sieťový disk používať, musí to každá aplikácia vedieť. Napríklad: nevie Váš obľúbený súborový manažér robiť so sieťovým diskom? Smola, jeho obsah si v ňom neprezriete. V prípade HURD-u tento problém odpadá. FTP server sa po pripojení javí pre VŠETKY aplikácie ako miestny a tam je samozrejmé, že s ním vedia pracovať. Čo už, že je tisícky kilometrov vzdialený. Pre Vás, pre Midnight Commander, pre obyčajné "cp" je to len adresár, z ktorého môžu čítať, na ktorý môžu zapisovať (ak máte povolenie), ako keby bol pod Vaším stolom. A programátor ani nemusel vedieť, že niečo ako ftp existuje. Pekný príklad, však?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nejdem Vás ďalej nudiť technickými detailami, vstrebajte to, čo som popísal. A prajem príjemné čakanie na OS budúcnosti.

P.S.: príde aj pokračovanie, cítim to :-)

Peter Kotrčka

Peter Kotrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nič extra. Zoznam autorových rubrík:  OpenSourceFotografovanieCestovanie a iné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu