Labutia pieseň SWAN-u?

Autor: Peter Kotrčka | 6.2.2015 o 21:06 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  700x

Tak ako nemám rád tretieho slovenského mobilného operátora, asi to vyzerá na podobný osud aj u štvrtého. Ak vôbec nejaký spustí svoje služby.

História: pred rokom získaná licencia, nejaký prťavý balíček frekvencií s ktorým nič nevymyslia na 1800 MHz. Potom hľadanie dodávateľa, fňukanie, ohováranie konkurencie, predvedenie ničoho novinárom, odklady, spustenie ničoho v Trnave a aj po roku stále ticho. Ticho pred smrťou? Asi áno.

Pozrime sa na to podrobnejšie.

Za nejaké prachy sa kúpil ten balíček frekvencií, na ktorom nikdy nič nepostavia, pretože kúpili málo a aj to ešte v zlom pásme. Takže "vlastnou" sieťou pokryjú tak max. väčšie obce a mestá, nebude to sieť pre použitie pri cestovaní a v odľahlejších oblastiach (konkurencia kúpila aj 800 MHz, ktoré má podmienky šírenia +- ako GSM na 900 MHz, takže je pomerne jednoducho technicky realizovateľné pokrytie "LTE" na úrovni dnešného pokrytia signálom GSM).

Čo to znamená pre bežného zákazníka? No, SWAN jednoducho NEBUDE mať vlastnú sieť mimo miest. Čo je pre MOBILNÉHO operátora dosť podstatná záležitosť, nie?

OK, je tu stále národný roaming. Ale... Je tu stále veľké ale, dokonca s niekoľkými pod-ale:

1. konkurencia sa v princípe nebude brániť prístupu do "2G", takže hovory nie sú problém, ale do modernejších 3G a 4G sietí určite SWAN nepustí len tak.

2. a ak pustí, ekonomicky je to pre SWAN samozrejme nevýhodnejšie než prevádzka cez vlastnú sieť = buď bude na službe (výrazne) nižšia marža alebo bude musieť byť adekvátne menej konkurencieschopná cena.

Na koho teda bude SWAN cieliť?

Mestský zákazník? Ten má dnes miliardu rôznych možností ako sa pripojiť, konkurencia má slušné 2G, 3G, niektorí už aj 4G pokrytie. A navyše, majú nakúpené pásmo, na ktorom sa dá stavať (rovnaké ako SWAN, 1800 MHZ a vyššie).

Ako náhrada pevného pripojenia? Na to nemajú dostatok pásma, nereálne. Kúpili síce aktuálne aj 3.7 GHz, ale to je hudba pomerne ďalekej budúcnosti pre koncového zákazníka. A ani tam nie je dostatok kapacity na neobmedzené programy, prakticky nemožnosť IPTV, jednoducho nič čím by mohli konkurovať káblu (a tam kde kábel nie je nebude ani SWAN, pretože to sa rovná menšia obec a tam SWAN nebude so svojim pásmom stavať nikdy)

Vidiecky zákazník? Nie nie, toto uvádzam len ako skompletovanie zoznamu, to je len mokrý sen niektorých diskutujúcich na mm.sk.

Prečo teda prejsť k operátorovi, ktorý za rok od získania licencie neukázal nič iné len fňukanie a zvaľovanie viny na všetkých a všetko naokolo?

Prečo prejsť k operátorovi, ktorý bude navždy (alebo OK, minimálne ďalších 5 rokov to nevidím na žiadnu aukciu na pásmo použiteľné na stavbu siete v odľahlejších oblastiach a na cesty) závislý na národnom roamingu?

Prečo prejsť k operátorovi, ktorý aj v meste nemá (technicky, fyzika nepustí) možnosť konkurovať nikomu z trojice zavedených hráčov?

Ja nevidím ani jeden dôvod. Určite, niekoľko "z princípu" prechádzajúcich sa nájde, ale myslím že väčšina nie je natoľko padlá na hlavu aby prechádzala do horšieho. Takže, milý SWAN - je mi ľúto, ale prorokujem rýchly koniec. A ľudia ktorí majú moju tabuľku prepočtov pre 02 z doby pred pár rokmi určite vidia, že som sa trafil až prekvapivo presne (ale jasné, 02 má za sebou českú matku, ktorá to zadotuje, pretože Kellner to potom chce predať ako väčší balík). SWAN je síce spojovaný so všeličím, ale takáto investícia s mizivou návratnosťou im asi zlomí väz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Denný podcast: Zabil otca, ktorý týral celú rodinu

Čo hovorí príbeh Dávida o domácom násilí.

V Bratislave zomrel ďalší cudzinec, zrejme po bitke

Polícia pátra po neznámom páchateľovi.


Už ste čítali?