Štítnik

Autor: Peter Kotrčka | 25.6.2010 o 16:47 | (upravené 4.7.2010 o 9:55) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  686x

Priznám sa, že o cestovaní a miestach pobytu neviem veľmi dobre a pútavo písať. Preto toto bude skôr taká fotoreportáž z obce Štítnik + jarmok grátis :-)

Štítnik má lákal dlho, to treba otvorene priznať. Ani nie tak svojou veľkosťou alebo počtom pamiatok. Skôr je to preto, že má dobrú východiskovú polohu. Nachádza sa asi 10 km západne od Rožňavy, má svojich 1500 obyvateľov. Ale hlavné je, že je dobrým bodom na vyrazenie za prírodou, poznaním blízkej krajiny, proste odrazovým mostíkom na pekný výlet. Či je to už smerom na Čiernu Lehotu, alebo podobne, len odbočkou na Brdárku a po prechode okolo Radzimu až do Vyšnej Slanej. Južnou trasou sa dá dostať až po Plešivec malebným údolím. A na západ sa cesta končí (alebo začína?) v Ješave a Revúcej. Proste, do 15 km od Štítnika je pekný kus horného Gemera.

Dnes som prišiel autobusovým spojom, ale to najmä z dôvodu konajúceho sa jarmoku v obci. Spojil som teda návštevu obce aj s tým, aby som si kúpil nejakú drobnosť a zažil tú atmosféru. Nebudem tajiť, dobrá polovica návštevníkov je rómskeho pôvodu, čomu sa ale netreba čudovať, je to taká oblasť. A aj keď nemám veľmi rád túto menšinu (lebo jej veľká časť bohužiaľ väčšinou zatieni čokoľvek dobré, čo menšia časť Rómov robí), tu som ich až tak nevnímal. Možno to bolo ešte skorou hodinou (malé množstvo alkoholu v krvi - respektíve, veľké množstvo krvi v alkohole), možno tým, že to predsa len bola "udalosť roka" v tejto oblasti. Každopádne, takto Rómov môžem v akomkoľvek množstve. Zabávali sa s "bielymi", zapchávali deťom ústa cukrovou vatou. Proste, bolo fajn. A prišiel aj Drišľak :-D

A prečo Štítnik? Ja osobne som mal k tejto obci vždy kladný vzťah. Stará mama je pôvodne odtiaľto, takže sme kedysi (kým vládala) chodievali aj na cintorín. Pre mňa osobne bol Štítnik v detstve na úrovni Rožňavy, aj keď je to viac než 10x menšia obec. A vôbec neviem, prečo mám také spomienky. Možno som bol malý a veľkosť námestia (nádedinia?) mi navodzovala tento dojem. Fakt neviem. Ale viažu sa mi na Štítnik príjemné spomienky, aj napriek tomu, že v dospelosti som tam bol veľmi zriedka a väčšinou len na prestup z autobusu na autobus.

Osobne odporúčam prísť, pozrieť - pripájam aj pár záberov z obce, pamiatok, jarmoku. A jednu fotku drobnosti, ktorú dostane jedno zlaté a milé dievča. Teš sa, Veronika :-) aj keď srdiečko s menom nemali.

Snimka0026.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?