reklama

DX-ing - dlhodobé hobby

Tak ako niekto zbiera známky, iný podpivníky, tak ja zbieram QSL lístky. Článok na tému "DX-ing" tu už bol, dokonca nie len jeden. No ja sa chcem pobrať trošku inou cestou. Okrem popisu tohoto hobby by som chcel predstaviť všetky významnejšie medzinárodné rozhlasy so všetkým, čo k tomu predstaveniu patrí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tak ako niekto zbiera známky, iný podpivníky, tak ja zbieram QSL lístky. Článok na tému "DX-ing" tu už bol, dokonca nie len jeden. No ja sa chcem pobrať trošku inou cestou. Okrem popisu tohoto hobby by som chcel predstaviť všetky významnejšie medzinárodné rozhlasy so všetkým, čo k tomu predstaveniu patrí - teda krátku históriu, rozsah vysielania, zameranie stanice, možnosť reportovania a ukážky QSL lístkov Teda taký malý seriál.

Úvodom by som asi mal povedať, čo je to ten DX-ing, QSL lístok a podobné termíny, s ktorými sa budúci záujemca môže stretnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DX-ing - hobby, ktorého podstata spočíva v hľadaní nepoznaného, vzdialeného rozhlasového sveta. Skratka DX to vystihuje presne - Distance X, teda vzdialenosť neznáma. Okrem rozhlasového DX-ingu existuje aj rádioamatérsky DX-ing, ktorého podstatou je samozrejme, aby sa počuli navzájom obe strany aspoň natoľko, aby si vymenili údajé potrebné na zaslanie QSL. Je to ale zložitejšie, pretože potrebujete vysielačku a ak chcete robiť spojenia na naozaj veľké vzdialenosti, tak konkrétne (najčastejšie, nie však výhradne - do podrobností však nejdem, nakoľko sa chcem venovať inej téme) krátkovlnnú, čo si okrem nezanedbateľných finančných nákladov vyžaduje aj vykonanie skúšok a získanie potrebnej licencie. V rozhlasovom DX-ingu je potrebný len rozhlasový prijímač s tým pásmom, ktorému sa chce DX-er venovať (najčastejšie krátke vlny, pozdejšie vysvetlím prečo)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

QSL - medzinárodné označenie overenia spojenia, najčastejšie vo forme lístka (ako pohľadnica, dokonca často presne pohľadnica s predtlačenými údajmi, ktoré sa len perom doplnia). Obsahuje (ak sa bavíme o rozhlasovom QSL lístku) názov stanice, dátum, čas a frekvenciu, na ktorej bol program zachytený, voliteľne potom jazykovú verziu a iné údaje (lokalitu vysielača, výkon, ...). Ak sa jedná o pohľadnicový typ QSL, na druhej strane je väčšinou fotografia - či už z rozhlasového prostredia (antény, štúdio, ...), či nejaký národný symbol (vysielatelia medzinárodných programov sú štátne rozhlasy) ako napr. významnú a známu budovu (Eiffelovka, Palác kultúry, ...), známe miesto, či proste niečo národné (ľudia v krojoch, keramika, ...). Takéto QSL lístky väčšinou stanice zasielajú dlhodobo (až roky), kým dôjde k zmene motívu. Často sa však stanice uchyľujú k vydávaniu krátkodobých QSL lístkov (napr. k výročiu), či sérií lístkov (ako má teraz rumunský rozhlas sériu QSL so starožitnými rozhlasovými prjímačmi s mesačným obmieňaním). Tieto potom tvoria motiváciu pre DX-era, aby reporty zasielal dlhodobo a pravidelne. Samozrejme, možností a kombinácií vydávania týchto lístkov je viac - o tom však podrobnejšie až pri jednotlivých staniciach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Report - list (v dnešnej dobe už často e-mail), v ktorom poslucháč zašle informácie o dátume, čase, frekvencii, jazyku a programových detailoch vysielania, na základ ektorého stanica môže overiť, že poslucháč počul naozaj túto stanicu a dôležitý je aj údaj o tom, akú kvalitu mal signál - a tom potom. Taktiež je vhodné v prípade dobrej počuteľnosti a zrozumiteľnosti stanice napísať názor na program či nejaké návrhy. Netýka sa to samozrejme staníc, ktorých jazyku nerozumieme, či slabých a kolísavých staníc. Report sa najčastejšie píše v angličtine, ktorú dnes ovláda každý, no samozrejme ak ovládate aj iný jazyk a stanica ním vysielala, tak angličtina nie je povinná. Zaujímavosťou je, že aj napriek anglickému reportu stanica často zašle QSL lístok v jazyku, v ktorom vysielala - čím väčšia stanica, tým skôr si jazykové redakcie vybavujú reporty a následne QSL lístky samostatne. Ako som už vyššie písal, je možné report zaslať aj stanici, ktorej vysielaciemu jazyku nerozumieme - dôležité je počúvať zapisovať si známe mená a pojmy (Barack Obama je meno, zrozumiteľné aj v arabskom vysielaní), pohlavie moderátora, časy jinglov, typ hudby či dokonca jej názov - toto všetko stačí na to, aby stanica overila report.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhlasové pásma - najlepšie sa začína na pásme tzv. krátkych vĺn, teda zhruba od 3 do 30 MHz. Na tomto pásme sú vďaka vlastnostiam týchto vĺn počuteľné stanice aj zo zámoria, Ázie a podobne. V jednoduchosti sa dá povedať, že čím vyššia frekvencia, tým vzdialenejšie stanice budete počuť (respektíve stanice, ktoré plánovali vysielanie na dlhú vzdialenosť), no bude ich menej. Stredné vlny sú taktiež obľúbeným pásmom, no ich ladenie je obmedzené denným útlmom na poobedňajšie (Ázia) a večerné až nočné hodiny (až po ranné okná smerom na Ameriky). Väčšinou zachytíte Európu, no aj tu sa dajú počúvať zaujímavé stanice, ktorých QSL zo stredných vĺn je cenným úlovkom. Dlhé vlny až také zaujímavé nie sú - počet staníc je veľmi obmedzený a na majáky, ktoré v tomto pásme vysielajú je potrebné lepšie vybavenie. DX-ing sa dá robiť aj na FM pásme, ale tu platia pomerne špecifické podmienky a týmto pásmom sa v tomto seriáli nebudem zaoberať - zameriam sa na krátke vlny.

Toľko základ. V ďalšom dieli predstavím prvú stanicu. A ako by to bolo, keby som nezačal doma, pri Radiu Slovakia International.

Peter Kotrčka

Peter Kotrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nič extra. Zoznam autorových rubrík:  OpenSourceFotografovanieCestovanie a iné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu